„Черно море Тича” с Купата на БФБ при юношите старша, „Шумен” игра силно и е втори

06.Май.2019 /Понеделник/ 10:41:17, 3865 прочитания, 0 коментара

Шумен бе домакин на турнира за Купата на Българската федерация по баскетбол при юношите старша, до 19 години. В „Арена Шумен” се срещнаха първите четири отбора от Източната и Западната дивизия. В първия полуфинал „Черно море Тича” победи „Шампион 2006”, а във втория „Шумен” се наложи над „БУБА баскет” и също си осигури място на финала.

В спора за третото място „БУБА баскет” надделя над „Шампион 2006” с 61:56.

Оспорван и резултатен бе мачът за трофея. Варненци дръпнаха след първата част с 29:18, но на почивката разликата бе само точка за тях – 48:47. Третата част бе изпитание за двата отбора. Тръгна стрелбата от дистанция на домакините, като Милен Чолаков наниза шест тройки общо в мача, а Виктор Серафимов вкара три. Така „Шумен” поведе с пет точки при 60:55, но младите моряци пак излязоха напред – 70:74 преди последните 10 минути. В тях за няколко минути „Черно море Тича” си осигури Купата, може би и заради умората от предния ден, която видимо даде отражение в играта на техните съперници. Краен резултат 85:96.

Най резултатни за своите отбори бяха двамата капитани. Виктор Серафимов вкара 33 точки за „Шумен”, а Мартин Стефанов завърши с 32. Виктор получи и приза за най-добър стрелец на турнира, а Мартин си тръгна с две индивидуални награди – за най-много откраднати топки и за най-полезен състезател. Неговият съотборник Цветан Савов взе наградата за най-много асистенции.

Разширен репортаж от финалния мач и много интервюта след него – по-долу.

ФИНАЛ „ШУМЕН” – „ЧЕРНО МОРЕ ТИЧА” 85:96

ШУМЕН”: 4 Никола Николов – 12 точки, 7 Виктор Серафимов /капитан/ – 33, 9 Георги Минчев – 3, 10 Теодор Димитров – 10, 13 Милен Чолаксов – 20 /3 Никола Любенов, 5 Пламен Русков - 5, 6 Тихомир Иванов, 12 Цветан Герасимов, 24 Роберт Савов, 29 Даниел Колев, 32 Юлиян Рачев – 2/.

„ЧЕРНО МОРЕ ТИЧА”: 1 Михаил Молдов – 6 точки, 3 Александър Стойков – 19, 6 Цветан Савов – 13, 9 Александър Кръстев – 14, 12 Мартин Стефанов /капитан/ - 32 /7 Жилбер Баев, 10 Петър Христов, 13 Ангел Софрониев, 20 Явор Цанев – 2, 23 Мартин Йорданов – 10, 40 Божидар Димитров, 50 Берг Мехмед/.

19.Април.2017 /Сряда/ 16:37:22

Капитанката на иранския национален отбор по волейбол Зейнаб Гювех, която дойде в „Шумен 05” през зимата, демонстрира и страхотни футболни умения. Тя жонглира с топката, като редува крака, гърди и глава, показва и някои трикове, които не много мъже могат да повторят. Това не е случайно. Нейният баща Али Гювех е известен вратар.

Кога и къде Зизи прави първите си стъпки в най-популярната игра? Защо не играе и футбол в Иран? Как са екипирани жените футболисти и защо на стадионите в нейната родина не ходят жени? Отговорите от Зейнаб Гювех. А разговорът, разбира се, започва въпроси за волейбола и приобщаването на двете иранки към отбора на „Шумен 05”. В него, заедно с треньорката Людмила Любенова, като преводач участва и другата иранка – Маедех Борхани. Зейнаб не се чувства сигурна в своя английски, отговаря на персийски, а от този език превежда на английски Мади. Оттам нататък е ред на Людмила.

След плейофа с „Раковски”, когато първенството за шуменските волейболистки завърши, иранките заминаха за родината си. Дали ще се върнат? Това е тема на друг разговор...

20.Ноември.2018 /Вторник/ 09:39:36

В последния мач от първото завъртане на първенството в женската хандбална „А” група „Шумен 98” нанесе първо поражение на лидера „Бъки” - 26:22. Шампионките за миналия сезон от Габрово досега имаха четири победи от четири мача.

В състава на шуменки дебют направи 32-годишната румънка Юлияна Таче, за която клубът плати на румънската и на европейската федера;ия по хандбал. Така състезателката на „АСS 181 – SSP” вече е собственост на „Шумен 98”. Тя оправда очакванията, игра добре и завърши със 7 гола.

Габровки поведоха с 3:0, след това домакините изравниха за 6:6 и на свой ред излязоха напред. Полувремето завърши при резултат 12:9. Веднага след почивката разликата започна да набъбва, за да стигне до 7 гола – 17:10. С добра игра в защита, с чудесната Станислава Стоянова, която заключи вратата си, с топреализаторката Кръстина Касабова, с невероятно бързата и технична Юлияна Таче, с точните попадения на „левите ръце” Маринела Панайотова и Светлана Николаева, с умната игра на пивота Християна Драганова тимът на треньора Николай Начев убеди зрителите в „Арена Шумен”, че има сериозни намерения в шампионата. След 24:17 мотивацията малко спадна и от това се възползваха съперничките, водени от капитанката си Лидия Ковачева, за да намалят разликата. В крайна сметка – 26:22. Чудесна победа! Интересно е, че само след седмица двата отбора ще играят в Габрово решителен четвъртфинален мач за Купата на България.

Само тук, в 6tv.bg, ще видите всички голове в този мач. Ще чуете как треньорът Николай Начев оцени играта на своите; кое дава сили на младата надежда Маринела Панайотова и на трикратната топреализаторка на „А” група Кръстина Касабова; защо пазилата като лъвица вратарка Станислава Стоянова можеше да не влезе в този мач; кои са първите български думи, научени от румънката Юлияна Таче.

„ШУМЕН 98” – „БЪКИ” 26:22

„ШУМЕН 98”: 1 Станислава Стоянова, 3 Мария Маслева, 4 Светлана Николаева – 2 гола, 5 Василена Шомова, 7 Диляна Христова /капитан/, 9 Християна Драганова – 2, 11 Маринела Панайотова – 4, 13 Жана Маразова, 16 Фатме Юксел, 17 Християна Петрова – 2, 18 Кръстина Касабова – 9, 77 Лидия Бакърджиева, 78 Ирене Иванова, 10 Юлияна Таче – 7.

„БЪКИ”: 6 Лидия Ковачева /капитан/ - 7, 7 Йоана Костова – 3, 8 Карина Съменова – 1, 9 Габриела Цонева, 10 Екатерина Стефанова, 11 Силвия Якова – 1, 14 Маргарита Христова, 15 Милица Колева – 1, 16 Ивон Дюлгерова, 18 Теодора Якова, 21 Мадлен Тодорова – 2, 22 Рени Еремиева, 23 Емилия Самуилова, 30 Моника Христова, 44 Мари Томова – 5, 55 Ивета Христова – 2.

СЪДИИ: Младен Белов /Добрич/ и Галин Караджов /Горна Оряховица/.

ДЕЛЕГАТ: Виктор Найденов /Добрич/.

10.Ноември.2017 /Петък/ 08:51:16

В петия кръг от първенството на женската хандбална „А” група” отборът на „Шумен 98” бе домакин на „Поморие”. Специалистите вече са наясно, че тези два тима ще спорят за последното вакантно място в първата четворка, след като мястото в нея на „Етър 64”, „Бъки” и „Свиленград” изглежда сигурно.

Срещата в зала „Плиска” започна с разменени атаки и голове в двете врати, като осем пъти – до 8:8, резултатът беше изравняван. На почивка домакините се оттеглиха с един гол аванс – 11:10.

През втората част те удържаха натиска на съперничките и поддържаха разлика от 2-3 гола, като стигнаха и до пет при 21:16. Краят дойде при 22:19 и това бе втората победа на шуменки в новото първенство. Най-резултатна за тях бе намиращата формата си Кръстина Касабова, която завърши с 8 гола. За „Поморие” по 4 вкараха Йорданка Тодорова и Димка Предьова.

Това бе последният мач от първото завъртане. В края на ноември „Шумен 98” има домакински мач за Купата на България с „Ники спорт” /Сливница/, а през декември – два от втория полусезон на шампионата.

„ШУМЕН 98” – „ПОМОРИЕ” 22:19 /11:10/

„ШУМЕН”: 1 Станислава Стоянова, 3 Надежда Димитрова – 3 гола, 4 Ива Георгиева – 3, 7 Диляна Христова /капитан/ - 2, 9 Християна Драганова, 10 Лидия Бакърджиева, 12 Десислава Сашева, 13 Марина Валентинова, 16 Фатме Юксел, 17 Ирене Иванова – 4,

18 Кръстина Касабова – 8, 77 Десислава Илиева – 2,

78 Гизем Мазлъмова.

„ПОМОРИЕ”: 1 Красимира Каръкова /капитан/,

2 Йорданка Тодорова – 4 гола, 4 Кунка Предьова – 2,

6 Росица Ерменлиева, 8 Соня Маринакиева, 9 Гергана Ефтимова, 11 Петя Митева – 2, 13 Силвия Куманова, 16 Соня Колева, 25 Димка Предьова – 4, 77 Стоянка Коруджиева – 3.

СЪДИИ: Кристияна Блажева /Габрово/, Станислава Димитрова /Велико Търново/.

ДЕЛЕГАТ: доц. Росица Димкова /Велико Търново/.

18.Януари.2017 /Сряда/ 09:34:13

Вече е ясно с кого отборът на „Шумен” ще играе плейофи за влизане в първата шестица на баскетболната „А” група при мъжете. Негов съперник ще бъде тимът на „Рилски спортист-2”. Така се срещат вторият на Изток и петият на Запад.

Вторият тим на елитния „Рилски спортист” има в актива си пет победи и пет загуби. В него влизат и баскетболисти от първия състав. „Шумен” игра добре в първия дял от първенството, като записа осем победи и четири загуби. В първия мач в четвъртък, 19-и януари, момчетата на играещия старши треньор Янко Янков гостуват в Самоков. Той е убеден, че неговите състезатели ще направят всичко възможно да излязат крайни победители. Шуменци ще пътуват в сряда, а не както обикновено в деня на срещата. Малки здравословни проблеми има 205-сантиметровият Андрей Иванов, но шансовете той да бъде готов за първата среща са големи. Готов е и неговият съгражданин от Ямбол Росен Иванов, който прекара вирусно заболяване.

Мачът-реванш е в неделя, 22-ри януари, от 17 часа.

Ето и другите плейофни двойки: „Академик” /София/ - „Черно море Тича-2” /Варна/, „Делфин” /Бургас/ - „Видабаскет” /Видин/ и „Дунав” /Русе/ - „Чавдар” /Троян/.