Баскетболистите на „Шумен” с първа победа – 86:80 срещу „Чавдар”

10.Март.2018 /Събота/ 09:37:27, 1807 прочитания, 0 коментара

Баскетболистите на „Шумен записаха първа победа в първата шестица на баскетболната „А” група. В среща от 7-мия кръг шуменци победиха като домакини „Чавдар” /Троян/ с 86:80.

Първата част завърши наравно – 18:18, след втората част „Шумен” водеше с три точки – 41:38. В третата четвъртина гостите излязоха напред с няколко точки, а преди последните 10 минути резултатът беше 62:59. Драматичен беше финалът на срещата – равенства за 65:65 и 70:70 и в крайна сметка победа за „Шумен” с 86:80.

В този двубой и двата тима заложиха на добрата стрелба от дистанция, като вкараха общо 25 тройки – 14 шуменци и 11 гостите от Троян. В това отношение се отличиха Виктор Серафимов с 5 и Милен Чолаков с 4 попадения. Четири тройки за „Чавдар” отбеляза Николай Маринов.

Според старши треньора на „Чавдар” Лъчезар Диков решаваща роля е изиграла борбата под кошовете и в това отношение голяма е заслугата на Андрей Иванов, завършил с 19 борби. Това потвърди и завърналият се в игра след контузия старши треньор на „Шумен” Янко Янков, който похвали момчетата от местната школа и отново благодари на невероятната шуменска публика.

„ШУМЕН” – „ЧАВДАР” 80:86

„ШУМЕН”: 6 Димитър Радев – 2 точки, 7 Виктор Серафимов – 24, 8 Манол Тончев – 5, 13 Янко Янков /капитан/ - 16, 22 Андрей Иванов – 16 /4 Никола Николов, 9 Георги Минчев, 10 Теодор Димитров, 11 Николай Геортиев – 2, 14 Ростислав Тончев – 7, 15 Мерсин Сали, 21 Милен Чолаков – 14/.

„ЧАВДАР”: 6 Ценко Наков /капитан/ - 22 точки, 9 Николай Маринов – 16, 11 Филип Каменов – 17, 15 Тодор Колев – 15, 20 Павлин Ганчев – 2 /5 Мирослав Славков, 7 Леонид Бажанов - 6, 13 Габриел Йонков – 2, 14 Васил Найденов, 21 Димитър Павлов/.

СЪДИИ: Станимир Русев, Живко Маринов, Владимир Вълчев.

ДЕЛЕГАТ: Костадин Иванов.

18.Юли.2014 /Петък/ 08:03:13

Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ смята, че реформата в професионалното образовани би трябвало да върви заедно с реформата в общото образование. За съжаление в момента и за двете реформи само се говори, а на практика те буксуват.

Професионалното образование се отдалечи безкрайно от бизнес средата и стана работилница за професии далеч от реалната реализация.

Така тиражираното от година насам „дуално“ обучение е най-ефективното професионално образование и като водещи държави с този тип обучение са Германия и Австрия. То се изразява в достатъчен брой практически часове в съотношение до 2/3 от общия брой учебни часове.

В България сега професионалните гимназии предлагат часове по практика много под половината от общия брой на часовете. И сега както е характерно за България следва пазарлъка за това, кой ще осигури средата за практическите часове на учениците. В едни силни икономики като Германия и Австрия не е проблем за бизнеса да финансира подготовката на учениците за квалифицирани работници.

В Полша разкриването на професионална паралелка се случва само след намиране на производствено предприятие, което да осигури практиката на обучаемите.

Но в България бизнесът, като цяло не е набрал икономическа мощ или не е придобил желание да поиска да поеме „дуалното“ обучение като практика и реализация на завършилите ученици.

Държавата, респективно МОН от своя страна иска да започне въвеждането на „дуално“ обучение, но не иска да се ангажира финансово с това, като иска да го вмени на работодателите и бизнеса. Защото за реална реформа в професионалното образование, трябват средства, които кореспондират с поне 6% от БВП за образование, срещу сегашните 3% и малко.

Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ подкрепя безрезервно започването на реформа в професионалното образование насочена към подобряването на учебната база на всички професионални гимназии, след прецизиране на професиите, по които да се извършва обучение. Въвеждането на „дуално“ обучение би било прекрасно, но то може да бъде постигнато с многогодишна национална стратегия за професионалното образование и приемственост между политическите управления на МОН.

Синдикатът приема да се изготви списък с защитени професии, но той да не е спекулативен, а отговарящ на потребностите на бизнеса, балансиран с национална програма за развитие на регионите.

Синдикат „Образование“ не приема варианта, всички ученици които провеждат практика в предприятие да станат зависими към последното и заплащат обучението си, ако не продължат в съответното предприятие. Това би ги превърнало в „дуални“ роби, а държавата би се превърнала на мащеха към обучаемите. Към предприятията осигуряващи практика на ученици, държавата може да се прилага адекватни финансови стимули.

14.Септември.2017 /Четвъртък/ 18:10:58

„ХИТРИНО” – „БЕНКОВСКИ” 3:1

0:1 – Ивайло Вечеславов /30/, 1:1 – Васил Христов /37/, 2:1 – Явор Тодоров /65/, 3:1 – Расим Расимов /81/.

„ХИТРИНО”: 96 Харун Якубов, 21 Симеон Симеонов /99 Васил Христов/, 22 Боян Николов /20 Явор Тодоров/, 9 Максим Недев /капитан/, 5 Александър Иванов /7 Йордан Йорданов/, 4 Енес Кахриев, 77 Даниел Желев, 6 Евгени Стоянов, 8 Христо Александров, 17 Младен Младенов, 10 Расим Расимов.

„БЕНКОВСКИ”: 1 Александър Ангелов, 14 Александър Тодоров /16 Жулиен Михайлов/, 8 Даниел Панайотов – капитан, 13 Ангел Карадаг, 7 Богомил Михалев /22 Роберт Ленарт/, 5 Цветан Ганев /10 Кристиян Косев/, 8 Николай Иванов, 6 Стамен Владимиров, 19 Пламен Божилов, 21 Юлиян Игнатов, 17 Ивайло Вечеславов.

ГЛ. СЪДИЯ –Мирослав Шенков, асистенти – Кристиян Георгиев и Стефан Кръстев /Русе/.

ЧЕТВЪРТИ СЪДИЯ: Деян Боев /Добрич/.

ДЕЛЕГАТ: Боян Боянов /Добрич/.

В четвъртия кръг от първенството на Трета лига в Североизточната група отборът на „Хитрино” спечели първата си победа за новия сезон. Като домакин той надделя над „Бенковски” /Бяла/ с 3:1. Гостите поведоха с гол на Ивайло Вечеславов, като преди това удариха и греда. Преди почивката от пряк свободен удар влезлият като смяна Васил Христов изравни. Той замени Боян Николов, който счупи ръката си. В самия край на полувремето тежка контузия получи и другият централен защитник на „Хитрино” Александър Иванов. Има съмнения за скъсани връзки или менискус, а окончателната диагноза ще стане ясна тези дни.

След почивката домакините упражниха сериозен натиск и поведоха с гол на друга резерва в този мач – Явор Тодоров. Макар да атакуваха рядко, гостите имаха своите шансове, но пропуснаха. Девет минути преди края Расим Расимов за пореден път надбяга пазачите си и с диагонален удар затвърди победата – 3:1.

Играещият треньор на „Бенковски” Цветан Ганев каза, че на този терен се играе трудно и благодари на общината в Бяла, която отново е зад футболния клуб. В отсъствието на старши треньора Николай Николов тима на домакините водиха Йордан Гълъбов и Милен Петков. Гълъбов коментира играта на своите футболисти, а сподели и как се е възстановил от тежката контузия синът му Пламен Гълъбов, когото ЦСКА преотстъпи на „Етър”, за да трупа мачове.

30.Август.2015 /Неделя/ 15:01:41
9037 лева ще бъдат инвестирани в подобряване на футболната среда в града на шампионите, благодарение на инициативата „Дари Гол“
30 август 2015г., Велико Търново
„Каталунците“ (Кирчево) се доказаха като най-добрия отбор от приятели в България и вдигнаха националната Kamenitza Фен Купа 2015. Сега за тях предстои най-вълнуващата част от тазгодишното приключение – те ще се качат на самолета с Христо Стоичков и ще заминат за Камп Ноу. Там Камата ще ги заведе на мач на Барселона и ще ги разходи зад кулисите на най-обичания клубен тим в Европа. Шампионите ще имат шанса лично да се запознаят със звезди от ранга на Лео Меси, Неймар, Шави и Суарес.
Спечелвайки националния трофей, „Каталунците“ заслужиха за своето населено място сумата от 9037 лева. Тези средства ще бъдат използвани за облагородяване на футболната среда в Кирчево. Сумата е събрана чрез благотворителната кампания „Дари Гол“, която превръща всяко попадение, отбелязано по време на мачовете от Фен Купа, в дарение от 1 лев. По традиция от миналогодишното издание на турнира, всеки гол от Националните Финали добави не по 1, а по 10 лева към капитала на инициативата.
Финалното дерби изправи шампионите срещу „Локо Младежи“ (Пловдив). Пловдивчани откриха резултата през първото полувреме, след карамбол в наказателното поле. Това обаче само амбицира „Каталунците“ и сякаш им вдъхна нови сили. Ударите към вратата на „младежите“ заваляха един след друг. Публиката стана на крака, когато съдията отмени първия гол на шампионите заради нарушение. Буквално в последната минута на мача нападателят Юли Дермански успя да порази вратата на „младежите“ и да изравни резултата. Последваха инфарктни дузпи. Двата отбора си размениха по 3 гола, след което „Локо“ допусна фатална грешка и отстъпи титлата на „Каталунците“.
Въпреки че останаха на второ място, „Локо Младежи“ (Пловдив) също получиха сериозен повод за празнуване. Като комплимент от Joma, те ще пътуват в чужбина и ще гледат на живо мач на италианския гранд Сампдория.
Най-големият турнир за приятели зарадва с множество награди и индивидуално отличилите се участници, както и верните фенове на терен. С бронзови медали бяха наградени третите и четвъртите в класирането „Агро Х“ (Шумен) и „Еталон 05“ (Монтана). Титлата „Най-добър вратар“ бе присъдена на Исмет Хаджиев от „Агро Х“, след като той многократно демонстрира свръхчовешки рефлекси и спаси редица неспасяеми положения. Атанас Георгиев от „Локо Младежи“ играеше с такъв финес, че сякаш танцуваше по терена, докато бродираше защитата на противниковите отбори. Това му донесе приз за „Най-атрактивен състезател“. Почетното отличие „Отбор феърплей“ отиде при момчетата от „Ив Комерс“ (Горна Оряховица), които играха изключително спортсменски по време на мачовете си. Георги Иванов от „Еталон 05“ също изпъкна с отлични умения, като порази вратите на противниците общо 6 пъти и се превърна в голмайстор на Националните Финали. Заедно с титлата, той получи от Telenor чисто нов смартфон Samsung Galaxy S5. Телекомът подари S5 и на късметлията Николай Куцаров от Горна Оряховица, чието име беше изтеглено, по време на томбола, от култовите водещи на турнира Иво Райчев, Мишо Дюзев и Добри Атанасов. Късметът се усмихна и на трима други посетители. Христо Атанасов получи оригинална фланелка на Астън Вила с автографи от целия звезден екип на клуба. Ивайло Вушев спечели фланелка на националния отбор на България, подписана от Трифон Иванов, а фенката на Левски София Надежда Иванова не успя да скрие радостта си, когато изтеглиха името й за синя фланелка на Фен Купа с подписи от Гонзо, Дани Боримиров, Мечо Телкийски и Станислав Ангелов.  Без съмнение, доволен си тръгна и софиянецът Александър Димитров, който спечели от Ford Moto-Pfohe спа-уикенд за двама в Банско. Samsung пък ощастливиха победителя в играта „Силен шут“ Петко Ганчев с чисто нов таблет.
Страхотно настроение и много динамични мачове белязаха завършека на 13-тото издание на Kamenitza Фен Купа. На шампионите им предстои едно незабравимо приключение. На всички останали – „НАЗДРАВЕ!“ за несравнимото съчетание от студена бира и футбол с приятели.
16.Февруари.2018 /Петък/ 11:01:50

В своята пълна зала „Младост” баскетболистите на „Шумен” бяха на крачка от успех срещу лидера в първата шестица „Буба баскет”. Гостите пристигнаха само с 8 души, взеха лидерството от самото начало и водеха през цялото време в резултата. Само че разликата падна от 12 точки в първите десет минути до крехката преднина от един кош – 70:72, в заключителната четвърта част. Драматични бяха последните секунди, в които шуменци изоставаха само с три точки. За съжаление, не можаха да избегнат четвъртата загуба – 75:78.

Милен Чолаков потвърди добрата си форма и вкара 15 точки за „Шумен”, в това число и три тройки. С толкова завърши и Андрей Иванов. За тима от столицата най-резултатен беше Александър Милов с 21.

„ШУМЕН”: 4 Никола Николов – 4 точки, 7 Виктор Серафимов – 9, 13 – Милен Чолаков – 15, 21 Андрей Иванов – 15, 22 Кирил Кирилов - капитан – 5 /6 Димитър Радев – 11, 8 Манол Тончев – 7, 9 Георги Минчев, 10 Тихомир Иванов, 11 Николай Георгиев, 12 Андрей Джамбазов, 14 Ростислав Тончев – 8/.

„БУБА БАСКЕТБОЛ”: 5 Лъчезар Димитров – 14 точки, 8 Иван Алипиев – 20, 10 Александър Милов – 21, 13 Марин Маринов – 7, 22 Йордан Атанасов – 6 /9 Лъчезар Везирски – 3, 20 Николай Леков – капитан – 5, 24 Андрей Петков – 2/.

СЪДИИ: Калоян Костов, Мирослав Камбуров, Невен Димов.

ДЕЛЕГАТ: Стихомир Стоянов.